Το  πρόγραμμα  εξειδίκευσης στη γνωσιακή-συμπεριφοριστική θεραπεία παιδιών και εφήβων μέσω e-learning (webinar) πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά το 2017 και επαναλαμβάνεται ανά περίπου δύο έτη.

Η παρακολούθηση του προγράμματος είναι ανοιχτή σε Ψυχιάτρους, Ψυχολόγους ή ειδικευμένους/ειδικευόμενους Παιδοψυχιάτρους, που έχουν ολοκληρώσει την εκπαίδευση στη γνωσιακή – συμπεριφοριστική θεραπεία ενηλίκων στον Τομέα Ψυχιατρικής και Επιστημών Συμπεριφοράς  του πανεπιστημίου Κρήτης  ή ισοδύναμη εκπαίδευση.

Την επιστημονική ευθύνη του προγράμματος έχουν η καθηγήτρια ψυχολογίας κυρία Α. Καλαντζή – Αζίζι και ο καθηγητής ψυχιατρικής  Αλ. Βγόντζας. Οι εισηγήσεις πραγματοποιούνται  από διδάσκοντες της Εταιρείας Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών (www.cbt.edu.gr/erg) και η εποπτεία από εξειδικευμένους επόπτες του Τμήματος Θεραπείας Παιδιών και Εφήβων του Ινστιτούτου Έρευνας και Θεραπείας της Συμπεριφοράς (www.ibrt.gr).

Οι εισηγήσεις του Α’ κύκλου σπουδών (46 ώρες) πραγματοποιούνται μέσω webinar με απευθείας σύνδεση στον κεντρικό server της Εταιρείας Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών στην Αθήνα και  δυο εργαστήρια (24 ώρες) πραγματοποιούνται δια ζώσης στην ιατρική σχολή πανεπιστημίου Κρήτης. Οι εποπτείες του Β’ κύκλου σπουδών πραγματοποιούνται κυρίως μέσω Skype (20 δίωρες εποπτείες) και συμπεριλαμβάνουν δυο συναντήσεις με φυσική παρουσία  (2 τρίωρες)  που διεξάγονται  δια ζώσης στην Κρήτη.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών,  τα κριτήρια εισαγωγής και ημερομηνίες έναρξης δίνονται στην εκάστοτε προκήρυξη.

Αρχείο ανακοινώσεων