Ανακοίνωση Έναρξης Νέου Τμήματος στο Πρόγραμμα Εξειδίκευσης στη Γνωσιακή–Συμπεριφοριστική Θεραπεία Παιδιών και Εφήβων 2023-24 ΝΕΟ

Ανακοινώνεται η έναρξη προγράμματος εξειδίκευσης στη γνωσιακή – συμπεριφοριστική θεραπεία παιδιών και εφήβων για το Ακαδημαϊκό Έτος 2023-24. Το πρόγραμμα αποτελείται από δυο ενότητες που καλύπτουν θεωρία και κλινική πρακτική (ε’ και στ’ στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα  της  Εταιρείας Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών) Α και Β στο   εκπαιδευτικό πρόγραμμα στον Τομέα Ψυχιατρικής και Επιστημών Συμπεριφοράς του Πανεπιστημίου Κρήτης.  Η Παρακολούθηση για τους εκπαιδευόμενους στη Κρήτη πραγματοποιείται με εξ αποστάσεως παρακολούθηση και γίνεται μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Zoom.

Η παρακολούθηση του προγράμματος είναι ανοιχτή σε Ψυχιάτρους, Ψυχολόγους ή ειδικευμένους/ειδικευόμενους Παιδοψυχιάτρους, που παρακολουθούν ή έχουν ολοκληρώσει εκπαίδευση στη γνωσιακή – συμπεριφοριστική θεραπεία ενηλίκων που οδηγεί σε πιστοποίηση από την EABCT.

Κατόπιν συνεννόησης με την Εταιρεία Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών και βάσει των προηγούμενων προδιαγραφών του Προγράμματος στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, στην Α (ε’) και Β (στ’) ενότητα μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή όσοι έχουν ολοκληρώσει το Τετραετές Πρόγραμμα Εκπαίδευσης στη  ΓΣΘ ενηλίκων στον Τομέα Ψυχιατρικής και Επιστημών Συμπεριφοράς του Πανεπιστημίου Κρήτης ή παρακολουθούν το 3ο-4ο έτος σπουδών του προγράμματος.

Την επιστημονική ευθύνη του προγράμματος εξειδίκευσης στη γνωσιακή – συμπεριφοριστική θεραπεία παιδιών και εφήβων που προσφέρει το Πανεπιστήμιο Κρήτης έχουν η Ομ. Καθηγήτρια Ψυχολογίας  Πανεπιστημίου Αθηνών Α. Καλαντζή – Αζίζι και ο Ομ. Καθηγητής Ψυχιατρικής Πανεπιστημίου Κρήτης, Καθηγητής Ψυχιατρικής College of Medicine, Penn State University ΗΠΑ   Αλ. Βγόντζας.

Οι εισηγήσεις πραγματοποιούνται από διδάσκοντες της Εταιρείας Γνωσιακών Συμπεριφοριστικών Σπουδών (www.cbt.edu.gr/erg) και η εποπτεία από εξειδικευμένους επόπτες του Τμήματος Θεραπείας Παιδιών και Εφήβων του Ινστιτούτου Έρευνας και Θεραπείας της Συμπεριφοράς (www.ibrt.gr).

Τα δίδακτρα διαμορφώνονται στα 480 ευρώ για την καθεμία ενότητα συν την εποπτεία για τη Β (στ’) ενότητα και τα  εργαστήρια με φυσική παρουσία  που προσφέρονται στο πανεπιστήμιο της Κρήτης εφόσον υπάρξει ικανός αριθμός ενδιαφερομένων.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να αποστείλουν βιογραφικό σημείωμα στη γραμματεία (secretary@cbt.edu.gr) μέχρι την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023.

Κατεβάστε την ανακοίνωση σε μορφή pdf – Κατεβάστε το πρόγραμμα σε μορφή pdf