Έναρξη νέου Τμήματος στο Μετεκπαιδευτικό Πρόγραμμα Εκπαίδευση στη Γνωσιακή – Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία τον Σεπτέμβριο 2023

Οργάνωση

Τομέας Ψυχιατρικής & Επιστημών Συμπεριφοράς Πανεπιστημίου. Κρήτης – Ε.Υ.: Καθηγητής Αλέξανδρος Ν. Βγόντζας σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Γνωσιακών Ψυχοθεραπειών και την  Α΄ Ψυχιατρική κλινική Πανεπιστήμιου Αθηνών.  Με   πιστοποίηση από  το Κέντρο Επιμόρφωσης και Δια Βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Κρήτης (ΚΕΔΙΒΙΜ).

Σε ποιους απευθύνεται το Πρόγραμμα

Σε επαγγελματίες  υγείας, όπως ψυχιάτρους, παιδοψυχίατρους, ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς, νοσηλευτές και επισκέπτες υγείας, που επιθυμούν να γνωρίσουν βασικά στοιχεία της Γνωσιακής Συμπεριφορικής Θεωρίας και να ασκηθούν στη διαχείριση ψυχοθεραπευτικών στρατηγικών σύμφωνα με τις αρχές της Γνωσιακής Συμπεριφορικής Θεραπείας.

Υπάρχει περιορισμός στον αριθμό συμμετεχόντων ανά έτος.

Απαραίτητα προσόντα για συμμετοχή και διαδικασία υποβολής αίτησης

Πτυχίο, άδεια άσκησης επαγγέλματος,  και καλή γνώση αγγλικής γλώσσας.

Κλινική εμπειρία, ερευνητική δραστηριότητά και πληροφορίες από προσωπική συνέντευξη συνεκτιμώνται .

Οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν αίτηση υποψηφιότητας   που βρίσκουν στο site του Προγράμματος.

Στόχοι Προγράμματος

Να προσφέρει τις απαραίτητες θεωρητικές γνώσεις για την κατανόηση των γνωσιακών – συμπεριφορικών στρατηγικών και να ασκήσει τους εκπαιδευόμενους σε πραγματικά περιστατικά, ώστε να καταστούν ικανοί να διαχειρίζονται τις ψυχοθεραπευτικές στρατηγικές σύμφωνα με τις αρχές της Γνωσιακής – Συμπεριφορικής θεραπείας.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει

Θεωρητικά μαθήματα εργαστήρια, ομάδες μελέτης και βιβλιογραφικής ενημέρωσης, αναλύσεις πραγματικών περιστατικών και εποπτείες, τα οποία διεξάγονται σε προκαθορισμένες ημερομηνίες κατά τη διάρκεια δύο ετών ή τεσσάρων εξαμήνων.

Πού και Πότε

Η εκπαίδευση  πραγματοποιείται  στην  Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης, πτέρυγα μεταπτυχιακών σπουδών με συχνότητα ένα Σάββατο ανά μήνα και ώρα 10:00 – 17:00.  Στο δεύτερο έτος τα εργαστήρια παρουσίασης περιστατικών και μελέτη άρθρων πραγματοποιούνται κυρίως διαδικτυακά σε μηνιαία βάση Παρασκευή  18:00 – 20:00

Οι ημερομηνίες διεξαγωγής των παραπάνω ανακοινώνεται στην αρχή κάθε ακαδημαϊκού έτους .

Υποβολή αιτήσεων: Καταληκτική ημερομηνία: έως 08  Σεπτεμβρίου 2023

Αξιολόγηση / Συνεντεύξεις: Από 14 έως 20/09/2023

Εγγραφές: έως 25/09/2023

Κόστος: 500 ευρώ ανά εξάμηνο

Έναρξη μαθημάτων: 30 Σεπτεμβρίου 2023

Για πληροφορίες: http://cbt.med.uoc.gr & https://bit.ly/kedivim-gsp

Για αιτήσεις: https://bit.ly/kedivim-aitisi

Επιστημονικός υπεύθυνος:

Αλέξανδρος Ν. Βγόντζας, Καθηγητής Ψυχιατρικής Πανεπιστημίου Κρήτης

Επιμέλεια & Συντονισμός Εκπαιδευτικού Προγράμματος:

Την επιμέλεια του προγράμματος σπουδών έχουν οι:

Α. Βγόντζας Καθηγητής Ψυχιατρικής Πανεπιστημίου Κρήτης

Ι. Μιχόπουλος  Καθηγητής Ψυχιατρικής Πανεπιστημίου  Αθηνών

Ν. Βαϊδάκης, τ. Αν. Καθηγητής Ψυχιατρικής Πανεπιστημίου Αθηνών

Συντονισμός Προγράμματος:

Μ. Καταταράκη, PsychD Ψυχολόγος

Κλινική Επιμέλεια

Σ. Πορτινού,  Ψυχολόγος,  αντιπρόεδρος Δ.Σ. Ελληνικής Εταιρείας Γνωσιακών Ψυχοθεραπειών

Γραμματεία Προγράμματος:

Σύνθια Μανασσάκη, Χαρά Πατραμάνη
Ιατρική Σχολή, Πανεπιστήμιο Κρήτης
Πτέρυγα 4Δ, Γραφείο 20
71003 Βούτες Ηρακλείου Κρήτης
Τηλ.: 2810 394617
Email: cbt@med.uoc.gr

Κατεβάστε την ανακοίνωση σε μορφή pdf.