ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΙΣ ΜΗ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ, με έμφαση στη ΓΝΩΣΙΑΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ, ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Αλέξανδρος Ν. Βγόντζας, Καθηγητής Ψυχιατρικής

Ανακοινώνεται η έναρξη προγράμματος εκπαίδευσης στην εφαρμογή μη – φαρμακευτικών παρεμβάσεων, με έμφαση στη Γνωσιακή Συμπεριφορική Θεραπεία, από Γενικούς Ιατρούς. Το πρόγραμμα πραγματοποιείται στα πλαίσια των μετεκπαιδευτικών προγραμμάτων εκπαίδευσης στη Γνωσιακή Συμπεριφορική Θεραπεία που οργανώνει ο Τομέας Ψυχιατρικής & Επιστημών Συμπεριφοράς του πανεπιστημίου Κρήτης με επιστημονικά υπεύθυνο τον καθηγητή ψυχιατρικής Αλέξανδρο Ν. Βγόντζα. Οι εισηγήσεις και τα εργαστήρια θα πραγματοποιηθούν από διδάσκοντες μέλη ΔΕΠ και επιστημονικούς συνεργάτες του παραπάνω τομέα και μέλη της Ελληνικής Εταιρείας Γνωσιακών Ψυχοθεραπειών.

Απευθύνεται: Σε Γενικούς Ιατρούς (ΓΙ) που ενδιαφέρονται να διευρύνουν τις δεξιότητες τους σχετικά με την επικοινωνία με τους ασθενείς τους , την πρώιμη παρέμβαση και την αντιμετώπιση ανθρώπων με συχνά ψυχιατρικά προβλήματα στη πρωτοβάθμια φροντίδα όπως κατάθλιψη, άγχος, αϋπνία κ.α.

Σκοπός: Η εκπαίδευση των ΓΙ στη πρωτοβάθμια περίθαλψη στην αναγνώριση
προειδοποιητικών σημάτων νοητικών και συναισθηματικών δυσκολιών στους ασθενείς τους και στη κατάλληλη διαχείριση και πρώιμη παρέμβαση σε αυτές τις καταστάσεις.

Επιμέρους Στόχοι: Πρακτική εφαρμογή δεξιοτήτων και μεθόδων πρώιμης παρέμβασης & εκμάθηση δεξιοτήτων επικοινωνίας και συνεργασίας με ασθενείς.

Μέθοδος: Διαλέξεις με βιωματικές ασκήσεις εκπαίδευσης τεχνικών & εξάσκησης δεξιοτήτων πρόληψης, πρώιμης παρέμβασης και θεραπευτικής -αντιμετώπισης, ανάλυση περιπτώσεων, μελέτη βιβλιογραφίας.

Χρόνος & Τόπος Διεξαγωγής: Οι εισηγήσεις (συνολικά 30 ώρες) θα πραγματοποιηθούν σε προκαθορισμένα Σάββατα πρωινές ώρες (10:00- 14:00) στο διάστημα 22/2/20 έως 27/6/2020 στην Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Κρήτης.

Υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των εκπαιδευομένων

Δηλώσεις συμμετοχής: μέχρι την 14/2/2020

Έναρξη προγράμματος: Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020

Κόστος συμμετοχής: 240 ευρώ

Αιτήσεις και πληροφορίες: Τομέας Ψυχιατρικής & Επιστημών συμπεριφοράς //
Μετεκπαιδευτικό Πρόγραμμα – Σεμινάριο στη Γνωσιακή – Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία, Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Κρήτης Πανεπιστήμιο Κρήτης url: http://cbt.med.uoc.gr – τηλέφωνο: 2810394617 email: cbt@med.uoc.gr – tel: 2810394617 – e-mail: cbt@med.uoc.gr

Για το συνοπτικό πρόγραμμα κατεβάστε το αρχείο από εδώ.

Για την αίτηση κατεβάστε το αρχείο από εδώ.