Αγαπητοί συνάδελφοι,

Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος στη Γνωσιακή Συμπεριφορική Θεραπεία του Τομέα Ψυχιατρικής & Επιστημών Συμπεριφοράς πανεπιστημίου Κρήτης και σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Γνωσιακών Ψυχοθεραπειών προχωράμε στην οργάνωση μιας σειράς ομαδικών συναντήσεων “Αναστοχασμού” με συντονίστρια την κα Αγγελική Λιόση, ψυχολόγο, υπεύθυνη κλινικής εποπτείας προγράμματος εκπαίδευσης της Ελληνικής Εταιρείας Γνωσιακών Ψυχοθεραπειών και αντιπρόεδρος Δ.Σ. αυτής.

Η προσωπική -επαγγελματική αυτογνωσία (personal-professional development) και ο “αναστοχασμός” σχετικά με την κλινική εφαρμογή της Γνωσιακής Συμπεριφορικής Θεραπείας (ΓΣΘ) (reflective practice) είναι πλέον υποχρεωτικό κομμάτι της εκπαίδευσης στη ΓΣΘ. Σύμφωνα με τις οδηγίες της EABCT oι θεραπευτές πρέπει να μπορούν να αντιλαμβάνονται και να διαχειρίζονται κατάλληλα την προσωπική τους εμπλοκή στη διαδικασία της γνωσιακής ή/και συμπεριφορικής θεραπείας. Επίσης απαιτείται να αναπτύξουν την ικανότητα να αναγνωρίζουν πότε πρέπει να αναζητούν επαγγελματική συμβουλή.

Σε αυτή τη σειρά ομαδικών συναντήσεων μπορούν να συμμετέχουν απόφοιτοι του Διετούς Σεμιναρίου ΓΣΘ που έχουν ολοκληρώσει το πρόγραμμα του Σεμιναρίου και έχουν αναλάβει τουλάχιστον ένα περιστατικό.

Ενθαρρύνουμε όλους τους απόφοιτους του Σεμιναρίου που εφαρμόζουν την ΓΣΘ στην εργασία τους να έρθετε στην πρώτη συνάντηση το Σάββατο 29/9/2018 στις 14:00 στη πτέρυγα μεταπτυχιακών σπουδών ιατρικής σχολής, Βούτες όπου θα δοθούν περαιτέρω σχετικές πληροφορίες. H διάρκεια της 1της συνάντησης θα είναι 2 ώρες και σε συνεργασία με τους συμμετέχοντες θα οριστούν οι ημερομηνίες/ώρες των επόμενων συναντήσεων (5 συνολικά, περίπου μια ανά 2 μήνες).

Θα υπάρξει περιορισμός στον αριθμό συμμετεχόντων αλλά και μίνιμουμ αριθμός 10 ατόμων για την πραγματοποίηση της ομάδας. Η ομάδα θα είναι αυτοχρηματοδοτούμενη και το συνολικό κόστος θα είναι 160-200 Ευρώ (ανάλογα με το φορέα οικονομικής διαχείρισης και πιθανής χρηματοδότησης). Το ακριβές ποσό θα ανακοινωθεί σύντομα και θα πρέπει να καταβληθεί σε τραπεζικό λογαριασμό του φορέα διαχείρισης στο πρώτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου 2018.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση παρακαλώ επικοινωνήστε με την κ. Μαρία Καραταράκη. Επίσης παρακαλείστε να δηλώσετε το ενδιαφέρον σας για την παρακολούθηση της 1της συνάντησης μέχρι και τις 26/9/2018 αποστέλλοντας ένα ηλεκτρονικό μήνυμα στο cbt@med.uoc.gr.

Με εκτίμηση,
Αλέξανδρος Ν. Βγόντζας