Καθώς οι προσεγγίσεις της ενσυνειδητότητας (mindfulness-based interventions) κερδίζουν συνεχώς περισσότερο το ενδιαφέρον θεραπευτών και ερευνητών, είναι σημαντικό ως επαγγελματίες ψυχικής υγείας να αποκτήσουμε μια σωστή, τεκμηριωμένη και ασφαλή πρώτη γνωριμία με αυτό το πεδίο.

Η εισαγωγή της εκπαίδευσης MBSR Mindfulness-based Stress Reduction (Αντιμετώπιση Άγχους με βάση την Ενσυνειδητότητα) στο τρίτο ή τέταρτο έτος Σπουδών του Προγράμματος Εκπαίδευσης στις Γνωσιακές Συμπεριφορικές Θεραπείες στο πανεπιστήμιο Κρήτης γίνεται με βάση το σκεπτικό ότι:

• Είναι διεθνώς αναγνωρισμένο πρόγραμμα και αποτελεί μια ολοκληρωμένη και αυτοτελή εκπαιδευτική ενότητα από έγκριτους πανεπιστημιακούς οργανισμούς
  • Παρέχει μια ολοκληρωμένη εμπειρία του προγράμματος πάνω στο οποίο βασίστηκαν όλες οι λεγόμενες προσεγγίσεις «τρίτου κύματος» στην ΓΣΘ.
  • Ολοκληρώνοντας το, οι σπουδαστές έχουν συμπληρώσει την προ-απαιτούμενη εμπειρία για εκπαίδευση σε αυτές τις προσεγγίσεις όπως για παράδειγμα Dialectical Behaviour Therapy, Acceptace and Commitment Therapy, Mindfulness-based Cognitive Therapy.

H εκπαίδευση πραγματοποιείται από τις Δρ. Μαρία Ηλιοπούλου Κλινική Ψυχολόγο και Δρ. Μαρία Έρση Κολίρης Συμβουλευτική Ψυχολόγο, πιστοποιημένες θεραπεύτριες και εκπαιδεύτριες σε προγράμματα Ενσυνειδητότητας από το Κέντρο για την Ενσυνειδητότητα της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Μασσαχουσέτης (ΗΠΑ) και το Πανεπιστήμιο Bangor, Wales (Αγγλίας) αντίστοιχα.

Η εκπαίδευση περιλαμβάνει 6 ολοήμερες ομαδικές συναντήσεις συνολικής διάρκειας 26 ωρών.

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος παρέχεται βεβαίωση παρακολούθησης στο MBSR την οποία ο/σπουδαστής/τρια μπορεί να χρησιμοποιήσει για περαιτέρω εκπαιδεύσεις.

Ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι περιορισμένος με προτεραιότητα τους εκπαιδευόμενους στο τέταρτο ή τρίτο έτος σπουδών του Προγράμματος Εκπαίδευσης στις ΓΣΘ στο πανεπιστήμιο της Κρήτης. Στην εκπαίδευση μπορούν να συμμετάσχουν και συνάδελφοι – απόφοιτοι από προηγούμενα έτη καθώς και από τα Εκπαιδευτικά Προγράμματα της Ελληνικής Εταιρείας Γνωσιακών Ψυχοθεραπειών στην Αθήνα και την Πάτρα.

Σε περίπτωση διαθεσιμότητας θέσεων μπορούν να συμμετέχουν και άλλοι επαγγελματίες υγείας.

Ημερομηνίες διεξαγωγής συναντήσεων στο τρέχον εξάμηνο:

Οι ημερομηνίες πραγματοποίησης των συναντήσεων είναι 7-9 Μαΐου και 14-16 Μαΐου και ώρες Παρασκευές 18:00- 21:00 και 10:00 – 16:00 Σάββατο & Κυριακή.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με γραμματεία προγράμματος 2810 390996 // cbt@med.uoc.gr